Nová šachová kavárna v Praze

Václavské náměstí bývalo nejen centrem Prahy a politického dění země, ale i šachu. Býval zde šachový obchod Ervína Rosenblatta, který se později přestěhoval do přilehlé Jindřišské ulice. V protilehlé Vodičkově bývaly dokonce dvě šachové kavárny – Akademická a pak slavná U Nováků. A šachová herna bývala i přímo v hotelu Juliš, který se tehdy jmenoval Tatran.

V prvním patře hotelu Tatran, hned nad cukrárnou, se už dopoledne scházeli šachisté a hráli zde blicky o peníze. Bývali mezi nimi i třeba velmistr Eduard Meduna či spisovatel Vítězslav Houška. To bylo před padesáti lety. Pak dům strádal a s ním i šachisté. Potom přišla prudká a krásná devadesátá léta, která přinesla svobodu a radost, ale také sfoukla šachové kavárny i šachový obchod z centra Prahy. Ale nyní je na Václavském náměstí, dokonce ve stejném domě jako kdysi, opět šachová oáza.

Kavárna šachový Václavák spojená s prodejnou nových šachových knih a knihovnou starých (k prezenčními zapůjčení jsou zde tři stovky titulů v češtině, ruštině a němčině) byla slavnostně otevřená 11. prosince v hotelu Juliš na Václavském náměstí v centru Prahy. Slavnostního otevření se zúčastnilo padesát hostů, mezi nimi i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, předseda Úřadu na ochranu osobních údajů Igor Němec, náměstek generálního ředitele Unicredit Banky Aleš Barabas a velmistři David Navara, Sergej Movsesjan, Viktor Láznička, Martin Petr a Petr Neuman. Kavárnu provozuje společnost EuroAgentur Hotels ve spolupráci s Pražskou šachovou společností.


šachová kavárna má otevřeno každý den od 14.30 do 22.30 a najdete ji ve 2. patře hotelu Juliš (Václavské nám. 22, Praha 1). Můžete si dát výbornou kávu Tonino Lamborghini, nebo ochutnat krásná jihoafrická vína či se do šachovou nálady dostat se starým arménským koňakem. Kromě knih si zde můžete koupit i třeba krásné šachové fotky (na plátně vytištěné, napnuté na rámu o velikosti 50 x 40 cm) slavných šachistů, kteří hráli v Praze, nebo třeba skleněnou šachovou karafu. Jestli vám ještě chybí nějaké dárky k Vánocům pro šachové kamarády, už víte, kde je můžete koupit. šachový Václavák navíc hned začal žít i soutěžním šachem – svoji hrací místnost zde má klub GROP, jehož áčko zde tuto neděli v druhé lize přehrálo Joly Lysou nad Labem (4,5 : 3,5). Na první desce jste proti domácímu velmistrovi Robertu Cvekovi mohli vidět velmistra Eduarda Medunu, který se tak po půl století vrátil na místo činu. Velmistrovský duel skončil po dlouhém boji remízou.V kterých kavárnách, hospodách, vinárnách a barech vám ochotně zapůjčí šachovou soupravu, abyste si u kávy či piva mohli zahrát šachy? Pokud víte o takovém podniku a není v našem seznamu, napište, rádi ho přidáme!


Pět desítek hostů a mezi nimi pět velmistrů - slavnostní otevření šachové kavárny. Přijďte se do šachového Václaváku (hotel Juliš, Václavské náměstí 22, Praha 1) podívat kdykoliv mezi 14.30 a 22.30 a stanete se jeho pravidelnými hosty.

 

První blicku a první skleničky sektu sehráli nejlepší čeští šachisté - David Navara a Kristýna Havlíková.

 

Přišel i starosta Prahy a velký šachový fanoušek Oldřich Lomecký. Právě městská část Praha 1 finančně podpořila nákup knih do šachové knihovny. Můžete si vybrat ze tří stovek titulů v češtině, němčině a ruštině.

  • SEZNAM

celý seznam

Celkem je do projektu Chess Café v současné době zapojeno 96 podniků po celé České republice.

V Praze aktuálně evidujeme 37 šachových podniků.
V Brně aktuálně evidujeme 6 šachových podniků.
V Prostějově aktuálně evidujeme 5 šachových podniků.
V Novém Boru a Letohradu aktuálně evidujeme 3 šachové podniky.
V Blansku, Jihlavě, Karlových Varech, Pardubicích, Plzni, Teplicích a České Budějovice aktuálně evidujeme po 2 šachových podnicích.
šachové podniky můžete najít také v Boskovicích, Blovicích, Horní Plané, Horní Bečvě, Jablonném nad Orlicí, Kroměříži, Krnově, Kunvaldu, Kyjově, , Liberci, Mirošově, Mohelnici, Sázavě, Senohrabech, Slavonicích, Stachách, Sychrově, Třemošnici, Trutnově, Turnově, Uherském Brodě, Ústí nad Labem, Sezimovo Ustí a Zdiby.


vlak